OGŁOSZENIA PARAFIALNE XXIII NIEDZIELA ZWYKŁA 05.09.2021 r.

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

XXIII NIEDZIELA ZWYKŁA

05.09.2021 r.

 

Serdecznie witam i pozdrawiam wszystkich Parafian i przybyłych Gości!

Od kilku tygodni jesteśmy świadkami dramatycznych wydarzeń w Afganistanie, związanych ze zmianą władzy. Wiele tysięcy Afgańczyków ratuje swoje życie i zdrowie ucieczką z kraju, szukając pomocy we wspólnocie międzynarodowej. Wsłuchując się w głos papieża Franciszka, który wezwał wszystkich ludzi dobrej woli, by „modlili się do Boga pokoju, aby zamilkł szczęk oręża i by można było znaleźć rozwiązania przy stole dialogu”, zwracam się z apelem do pasterzy
i wiernych Kościoła w Polsce o modlitwę i pomoc materialną dla cierpiącego ludu Afganistanu.

W związku z powyższym, ogłaszam niedzielę 5 września br. „Dniem Solidarności z Afgańczykami”. Dziękuję wszystkim księżom biskupom, którzy podczas Rady Biskupów Diecezjalnych, na Jasnej Górze dnia 25 sierpnia br., poparli jednogłośnie ideę ogólnopolskiej zbiórki na ten cel. Apeluję, aby w niedzielę 5 września, w każdym kościele i kaplicy w Polsce w czasie modlitwy powszechnej prosić Boga o pokój w Afganistanie oraz w intencji Afgańczyków, a po Mszach Świętych zorganizować kwestę na ich rzecz.

Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na długofalowe wsparcie działań Caritas na rzecz migrantów i uchodźców, zarówno w Polsce i za granicą. We współpracy z Caritas w Pakistanie, kraju, w którym znajduje się największa grupa uchodźców z Afganistanu, rozpocznie się trzymiesięczna interwencja humanitarna natychmiastowej pomoc dla około 1500 rodzin.

W Polsce już działają Centra Migrantów i Uchodźców prowadzone przez Caritas Polska oraz Caritas diecezjalne. Caritas Polska uruchomi ogólnopolski program wsparcia dla uchodźców w naszej ojczyźnie – od pomocy duchowej, psychologicznej, socjalnej, poprzez pomoc językową, prawną i medyczną, aż po doradztwo zawodowe, wsparcie międzykulturowe oraz wsparcie wolontariatu parafialnego i komunikacji z mediami.

Już teraz dziękuję wszystkim wiernym za pozytywną odpowiedź na mój apel, ufając, że kolejny raz Polacy pokażą swoje dobre i szlachetne serca.

+Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

 

 1. W poniedziałek 6 września o 17:00 spotkanie członków Żywego Różańca.
 2. We wtorek po wieczornej Mszy św. Krąg Biblijny.
 3. W środę 8 września święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Duchowość naszego narodu jest przeniknięta duchowością maryjną, która zawsze ukierunkowuje nas na Boga. W naszej tradycji to święto jest nazywane świętem Matki Bożej Siewnej, bo tego właśnie dnia prosimy o błogosławieństwo Boże dla przyszłych plonów, żeby nasza ziemia przyniosła chleb.
 4. W czwartek 2 września po wieczornej Mszy św. spotkanie wspólnoty odnowa w Duchu Świętym Magnificat.

 

 1. W piątek 10 września po wieczornej Mszy św.:
 • serdecznie zapraszamy po wieczornej Mszy św. na koncert galowy „Cisza dokoła” z okazji 120. rocznicy urodzin Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego z udziałem gwiazd Polskiej Opery Kameralnej;
 • katecheza dla rodziców i chrzestnych.
 1. W sobotę 11 września o 10:00 zbiórka dla ministrantów i lektorów, a o 14:00 spotkanie dla Rycerzy św. Franciszka.
 2. W przyszła niedzielę 12 września przypada wspomnienie Imienia NMP. W naszym sanktuarium obchodzimy wówczas dzień Imienin Matki Bożej. Zachęcamy do pielęgnowania tradycji naszego sanktuarium, by w tym dniu przynieść kwiaty dla naszej najlepszej Matki.

Na Mszy św. o 13:00 udzielamy sakramentu chrztu św.

 1. W liturgii Kościoła w tym tygodniu: w czwartek 9 września bł. Anieli Salawy, dziewicy, patronki FZŚ w Polsce.
 2. Spowiedź św. w naszym sanktuarium 20 minut przed Mszą św. oraz od poniedziałku do soboty od 16:00 do 17:00.
 3. Przy wyjścia z kościoła do nabycia tygodnik katolicki Niedziela. W numerze m.in. o tym Czego uczy nas kongres eucharystyczny? O tym dlaczego wiara wielu katolików jest „dziurawa”? O tragicznej sytuacji w Afganistanie.

Dla dzieci nowy – wrześniowy numer Małego Gościa Niedzielnego. Zachęcamy do lektury.

 1. Porządek nabożeństwa o 18.00:
 • we wtorek – do św. Antoniego;
 • w środę – do Matki Bożej Podgórskiej;
 • w czwartek – nieszpory i do św. Franciszka z Asyżu;
 • w piątek – do Najświętszego Serca Pana Jezusa;
 • w sobotę – nieszpory do Matki Bożej;
 • w niedzielę – nieszpory niedzielne.

 

Umiłowani w Chrystusie siostry i bracia! Drodzy diecezjanie!

W przyszłą niedzielę (12 IX) przeżywać będziemy beatyfikacje kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia
i założycielki zgromadzenia Franciszkanek Służebniczek Krzyża i Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi, Matki Elżbiety Róży Czackiej. Będzie to okazja do głębszego poznania duchowych sylwetek nowych błogosławionych oraz do ponownego uświadomienia sobie powszechnego powołania do świętości, która jest ostatecznym celem ewangelizacyjnej misji Kościoła.

Nasza wspólnota diecezjalna modlitewnie wpisuje się w to wydarzenie, ale jest także wdzięczna Bogu za dar osób, które pozostawiły niezatarty ślad swej świętości na ziemi toruńskiej. Do ich grona należą bł. Juta z Chełmży, bł. Jan Łobdowczyk, bł. Matka Maria Karłowska, bł. ks. Stefan Wincenty Frelichowski i Sługa Boży bp Adolf Szelążek. Są oni naszymi orędownikami i przykładami spełnionego człowieczeństwa.

Dzisiaj raz jeszcze pragnę wyrazić wdzięczność Bogu, który jest źródłem wszelkiej świętości, za ten dar a równocześnie podzielić się radością z faktu, że rozpoczęty w 2016 roku diecezjalny proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Magdaleny Mortęskiej, ksieni klasztoru benedyktynek w Chełmnie oraz odnowicielki życia zakonnego na naszych ziemiach dobiegł końca.

Ostatnia publiczna sesja procesu diecezjalnego odbędzie się we wtorek, 14 września o godz. 11.00 w chełmińskim kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Po sesji odprawiona zostanie uroczysta Msza święta, której będzie przewodniczył abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański, a homilię wygłosi abp Edmund Piszcz.

Serdecznie zapraszam na tę uroczystość duchownych, osoby konsekrowane i świeckich. Jednocześnie zachęcam do głębszego poznania osoby i dzieła Magdaleny Mortęskiej oraz do modlitwy o rychłą jej beatyfikację. Niechaj przykład jej życia zachęca nas do podejmowania codziennego wysiłku osobistego uświęcenia, będącego wysoką miarą życia chrześcijańskiego.

 

Wasz biskup Wiesław

 

 1. W minionym tygodniu zmarli z naszej parafii: śp. Irena Kowalska z ul. 63 Pułku Piechoty, śp. Teresa Strzeżyńska
  z ul. Idzikowskiego oraz śp. Czesław Świtała z ul. Prűfferów.

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci. Nich odpoczywają w pokoju wiecznym.

 

Bardzo dziękujemy za wspólnotą modlitwę i złożone dziś ofiary na remont muru przed kościołem.

Parafianom i Gościom życzę błogosławionej niedzieli i nowego tygodnia pod czułą opieką Matki Maryi

o. Jozue M. Misiak OFM, proboszcz

Komentowanie jest niedostępne.