Ogłoszenia parafialne

OGŁOSZENIA PARAFIALNE NA XXXII NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ
– 12 LISTOPADA 2017 R.

 1. Ojciec święty Franciszek mianował bpa Wiesława Śmigla nowym biskupem Diecezji Toruńskiej.
 2. Składam podziękowania za złożone przed tygodniem ofiary w ramach kolekty remontowej przeznaczonej na zainstalowanie w kościele systemu przeciwpożarowego.
 3. Dziękuję za złożone wypominki jednorazowe i za obecność na nabożeństwach za zmarłych. Do końca miesiąca można składać wypominki roczne, które wyczytujemy w każdą niedzielę przede Mszą o godz. 9:30.
 4. Dziś w naszej parafii gościmy misjonarza z Ukrainy – o. Idziego Mrozka, franciszkanina – który na wszystkich Mszach św. głosi kazania. Składamy serdeczne podziękowania za złożone przy wyjściu z kościoła ofiary na prowadzone przez niego dzieła.
 5. Od jutra 13 listopada przyjmujemy intencje mszalne na nowy 2018 rok.
 6. W środę 15 listopada we wspomnienie św. Dydaka z Alcali, patrona braci zakonnych, zapraszamy do wspólnej modlitwy w intencji br. Bogumiła na Mszy św. o godz. 8:00.
 7. W piątek 17 listopada przypada święto św. Elżbiety Węgierskiej, patronki III Zakonu św. Franciszka. O godz. 18.30 zapraszamy na Mszę św. w intencji Franciszkańskiego Zakonu Świeckich.
 8. We wtorek 21 listopada zapraszamy kandydatów do bierzmowania na spotkanie formacyjne do sali klasztornej. O godz. 17.00 zapraszamy uczniów z klasy III B i III C gimnazjum, natomiast o godz. 18.00 uczniów z klasy III A i kandydatów spoza SP nr 15.
 9. 25 listopada organizujemy jednodniową pielgrzymkę do Gietrzwałdu. Wszystkich, którzy pragną nawiedzić to maryjne sanktuarium prosimy o zapisywanie się w zakrystii. Tam też więcej informacji. Koszt: 35 zł.
 10. W przyszłą niedzielę o godz. 11.00 Msza św. w intencji Róży Różańcowej Rodziców modlących się za swoje dzieci, a o 16.00 spotkanie tej wspólnoty w sali klasztornej.
 11. Przed kościołem do nabycia tygodnik katolicki Niedziela oraz franciszkańskie kalendarze misyjne.
 12. Zachęcamy do udziału w nabożeństwach o godz. 18.00:
 • we wtorek – do św. Antoniego z Padwy;
 • w środę – do MB Podgórskiej Niepokalanej Królowej Rodzin – w intencji rodzin i małżeństw – po nabożeństwie Msza św. w tych intencjach;
 • w czwartek – na nieszpory i do św. Franciszka z Asyżu;
 • w piątek – na Drogę Krzyżową;
 • w sobotę – na nabożeństwo ku czci Matki Najświętszej, a w pierwsze soboty każdego miesiąca na Nieszpory Maryjne;
 • w niedzielę – na nieszpory, a o 7:40 na Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP.

Prośby i podziękowania składane za wstawiennictwem Matki Najświętszej, św. Antoniego i św. Franciszka można składać do skarbonek umieszczonych przy ołtarzach bocznych.

 

W tym tygodniu w liturgii Kościoła:

 • w poniedziałek 13 listopada – wspomnienie obowiązkowe świętych: Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna (1003), pierwszych męczenników polskich;
 • we wtorek 14 listopada – wspomnienie obowiązkowe świętych męczenników: Mikołaja Tavelicia, prezbitera, i Towarzyszy (1394), franciszkanów ściętych za apologię wiary chrześcijańskiej;
 • w środę 15 listopada – wspomnienie obowiązkowe św. Dydaka z Alcali (1463), zakonnika, patrona braci zakonnych;
 • w piątek 17 listopada – święto św. Elżbiety Węgierskiej (1231), patronki III Zakonu św. Franciszka,
 • w sobotę 18 listopada – wspomnienie obowiązkowe bł. Karoliny Kózkówny (1914), dziewicy i męczennicy, która zginęła z rąk carskiego żołnierza na początku I wojny światowej, broniąc swojej czystości.

 

W minionym tygodniu z naszej parafii odeszła do wieczności:
Śp. Teresa Gobinet z ul. Letniej – Wieczny odpoczynek racz jej dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj jej świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.

 

Życzę Wam wszystkim dobrej, spokojnej niedzieli i błogosławionego tygodnia

Jozue M. Misiak OFM, proboszcz

 

 

_________________________________________

K O M U N I K A T

W   S P R A W I E   N O M I N A C J I

N O W E G O   B I S K U P A   T O R U Ń S K I E G O

 

Siostry i bracia we wspólnocie Kościoła Toruńskiego.

W grudniu ubiegłego roku, po myśli wskazań Kodeksu Prawa Kanonicznego, złożyłem rezygnację z urzędu biskupa diecezjalnego diecezji toruńskiej. Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację i mianował moim następcą Biskupa prof. dr. hab. Wiesława Śmigla, dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji pelplińskiej. Informuje o tym komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce z dnia 11 listopada b. r.

Nowy pasterz diecezji toruńskiej urodził się 3 stycznia 1969 roku w Świeciu. Ukończył I Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy. W latach 1988-1994 odbył studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie. Święcenia prezbiteratu przyjął 29 maja 1994 roku z rąk biskupa pelplińskiego Jana Bernarda Szlagi. W latach 1994-1996 był wikariuszem parafii p.w. Świętej Trójcy w Kościerzynie. Przez następne dwa lata pełnił funkcję sekretarza biskupa pelplińskiego. Po uzyskaniu magisterium z teologii w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie kontynuował studia specjalistyczne w Instytucie Teologii Pastoralnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, zwieńczone doktoratem z teologii pastoralnej. Stopień doktora habilitowanego uzyskał tam w roku 2010. Dwa lata później objął stanowisko profesora nadzwyczajnego uniwersytetu. Oprócz wykładów prowadził też prace badawcze i wydawnicze. Jest członkiem stowarzyszeń naukowych, między innymi członkiem zwyczajnym Towarzystwa Naukowego w Toruniu. 24 marca 2012 roku papież Benedykt XVI mianował go biskupem pomocniczym diecezji pelplińskiej ze stolicą tytularną Beatia. Święcenia biskupie otrzymał 21 kwietnia 2012 w katedrze pelplińskiej z rąk metropolity gdańskiego arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia. Jako zawołanie biskupie przyjął słowa „Omnibus omnia factus” (stawszy się wszystkim dla wszystkich). 25 kwietnia 2012 roku, po śmierci biskupa diecezjalnego Jana Bernarda Szlagi, został wybrany przez kolegium konsultorów na administratora diecezji i pełnił tę funkcję do 1 grudnia 2012. W ramach Konferencji Episkopatu Polski jest członkiem Rady stałej, Rady ds. rodziny, Komisji duszpasterstwa, Komisji ds. Polonii i Polaków za granicą oraz przewodniczy Komitetowi ds. dialogu z niewierzącymi.

Sobór Watykański uczy, że „poszczególni biskupi, którym zlecono troskę o Kościół partykularny, sprawują w imię Pana pieczę duszpasterską nad swymi owcami, pod zwierzchnictwem papieża, jako ich właściwi, zwyczajni i bezpośredni pasterze, spełniając względem nich obowiązek nauczania, uświęcania i kierowania” (Dekret o pasterskich zadaniach biskupów w Kościele, 11).

Dziękując Bogu za nowego pasterza naszej diecezji, upraszajmy dla niego światła i moce Ducha Świętego, by wspierany modlitwami swoich diecezjan, kapłanów, osób konsekrowanych i wiernych świeckich, prowadził nas w imię Pana drogami zbawienia.

 

+ Andrzej  Suski

Administrator Apostolski

 Diecezji Toruńskiej

Komentowanie jest niedostępne.