Rezurekcja

Mszą Świętą rezurekcyjną (łac. resurrectio – zmartwychwstanie) nazywa się w Kościele rzymskokatolickim Mszę poranną odprawianą w Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. W większości polskich parafii rozpoczyna się ona o godzinie 6:00.

Mianem rezurekcji określa się również uroczystą procesję, która może być odprawiana zarówno po Wigilii Paschalnej (tj. w nocy z soboty na niedzielę), jak i wczesnym rankiem w Niedzielę Zmartwychwstania (przed Mszą Świętą). Decyzję o porze rozpoczęcia procesji podejmuje proboszcz danej parafii. Nietrudno jednak zauważyć, że w Polsce przeważa tradycja porannej rezurekcji. Jest ona pozostałością po zaborach, kiedy to Kościół nie mógł sprawować liturgii w nocy.

 

Procesja rezurekcyjna ma charakter uroczysty i radosny. Rozpoczyna się przy Grobie Pańskim, skąd główny celebrans zabiera Najświętszy Sakrament w monstrancji. Na czele procesji duchowni niosą również obleczony czerwoną stułą krzyż, paschał oraz figurę Chrystusa Zmartwychwstałego. Wspólnie z wiernymi okrążają budynek kościoła raz lub trzy razy. Pochodowi towarzyszy bicie dzwonów oraz pieśni wielkanocne. Po powrocie do świątyni kapłan intonuje hymn Te Deum („Ciebie, Boga, wysławiamy”) i błogosławi zgromadzonych Najświętszym Sakramentem.

 

Rezurekcja

 

Komentowanie jest niedostępne.